Co to jest glikol monopropylenowy?

W tym artykule skupimy się na glikolu monopropylenowym; niezwykle wszechstronna substancja chemiczna stosowana w szerokiej gamie branż, od kosmetyków i farmaceutyków po rolnictwo, żywność i e-papierosy.

Glikol monopropylenowy (z przestrzenią lub bez) jest lepką, bezbarwną i bezwonną cieczą. Posiada właściwości higroskopijne (łatwo przyciąga wilgoć z powietrza) i miesza się we wszystkich dawkach z wodą, alkoholami, estrami, ketonami i aminami. Pochodzący z tlenku propylenu, glikol monopropylenowy jest również synonimami chemicznymi, MPG, Propan-1,2-Diol, PG i ma wzór chemiczny C3H8O2. Jest wymieniony pod numerem CAS: 57-55-6 i nie ma klasyfikacji zgodnie z CLP, nie jest niebezpieczny dla zdrowia i nie jest sklasyfikowany jako niebezpieczny w transporcie.

Czy glikol monopropylenowy jest taki sam jak glikol propylenowy?

Tak, PG (glikol propylenowy) to po prostu inna nazwa dla MPG (glikolu monopropylenowego), więc jest to dokładnie ta sama substancja chemiczna.

Jakie są gatunki glikolu monopropylenowego?

vichemic.pl jest wiodącym polskim dostawcą glikolu monopropylenowego i oferuje trzy różne gatunki odpowiednie do całego zakresu zastosowań. Glikol monopropylenowy USP: Dzięki wyjątkowo wysokiej czystości ten gatunek MPG ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, aromatyzującym, farmaceutycznym, kosmetycznym i e-papierosowym. Gatunek techniczny glikolu propylenowego mono: gatunek MPG jest powszechnie stosowany w produktach przeciw zamarzaniu, chłodziw, odladzających oraz jako glikol chłodzący. Gatunek paszy z glikolem monopropylenowym: Ten gatunek MPG jest produkowany i zarejestrowany w Europie w ramach FEMAS (Schemat Zapewnienia Materiałów Paszowych) do stosowania w aplikacjach paszowych dla zwierząt gospodarskich.

W jakim celu stosuje się glikol monopropylenowy?

Istnieje szeroki zakres zastosowań MPG w różnych gałęziach przemysłu, w tym w rolnictwie, kosmetyce, chłodziwach, środkach do odmrażania, e-papierosach i produktach do e-papierosów, przemyśle farmaceutycznym, higienie osobistej oraz w produkcji szeregu produktów końcowych, w tym farby i atramenty.

Glikol monopropylenowy w paszach dla zwierząt: Glikol monopropylenowy pomaga w formułowaniu glukozy w celu przywrócenia równowagi negatywnej energii doświadczanej w karmie mlecznej, szczególnie w okresach wycieleń. Może być podawany krowom mlecznym doustnie przez zraszacz, w połączeniu z systemem robota lub mieszany z paszą. MPG służy jako łatwo dostępne źródło energii w leczeniu i profilaktyce ketozy i ma wartość energetyczną 23,6 Mj/kg

Glikol mono propylenowy w soku do e-papierosów: Glikol mono propylenowy USP jest stosowany w soku do e-papierosów jako nośnik, skutecznie przenoszący więcej smaku w waporyzatorze niż gliceryna roślinna (VG). Zapewnia również, że „uderzenie w gardło” jest poszukiwane przez wielu byłych palaczy.

Glikol monopropylenowy w kosmetykach i produktach do higieny osobistej: Glikol monopropylenowy USP jest szeroko stosowany w większości produktów kosmetycznych i higieny osobistej, w tym w kremach nawilżających, szamponach, żelach pod prysznic, zapachach i mydłach. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym zatrzymuje wilgoć, poprawiając tym samym wygląd skóry. W perfumach niesie zapach i jako bezwonny i bezbarwny środek chemiczny jest używany jako rozcieńczalnik.

Glikol monopropylenowy w żywności i napojach: Glikol monopropylenowy znajduje się w wielu gotowych i długowiecznych produktach spożywczych w celu utrzymania wilgoci i zachowania jakości.

Glikol monopropylenowy w odladzaczach: Płyny do odladzania na bazie glikolu propylenowego, szczególnie w odladzaczach samolotów, są często mieszanką wody, inhibitorów korozji i glikolu propylenowego, które usuwają lód i śnieg, a jednocześnie działają jako środek obniżający temperaturę zamarzania (Po zmieszaniu z wodą temperatura zamarzania MPG obniża się). Warianty tego produktu zawierają środki zagęszczające, które pomagają mu przylegać do powierzchni, co pomaga zmniejszyć ilość lodu, który tworzy się między startem a lądowaniem.

Glikole w płynie przenoszącym ciepło: W płynach przenoszących ciepło dodawany jest glikol monopropylenowy w celu ochrony przed zamarzaniem i jako nietoksyczny glikol w porównaniu z innymi glikolami (glikol etylenowy) może być bezpiecznie stosowany w aplikacjach, w których może wystąpić przypadkowy kontakt z żywnością (np. w chillerach do zanurzania brzeczki w warzelnictwie, gdzie wężownica chłodząca przechodzi przez zbiorniki kondycjonujące, aby kontrolować temperaturę podczas fermentacji). Glikole utrzymują również stały przepływ wody w wybranej temperaturze roboczej; jednak ważne jest, aby używać glikolu z dodatkiem inhibitorów w celu zmniejszenia tworzenia się kamienia i ryzyka korozji w celu ochrony metalu. Inne zastosowania glikolu monopropylenowego obejmują zastosowanie w produkcji żywic poliestrowych, jako składnika płynów do wytwornic o specjalnym efekcie oraz w produkcji farb, tuszów, powłok powierzchniowych i smarów.