Posted on: 1 września, 2023 Posted by: admin Comments: 0

Potasu wodorotlenek granulki 85% oczyszczony to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Jest używany jako środek suszący, bielący oraz mocna zasada w chemii. Może być również stosowany do produkcji miękkich mydeł potasowych, w litografii, jako elektrolit w akumulatorach niklowo-kadmowych oraz do rozkładu ludzkiego ciała podczas resomacji. Ponadto, roztwór wodny 5% potasu wodorotlenku jest używany do identyfikacji miękusza rabarbarowego.

Wygląd i specyfikacje

Potasu wodorotlenek granulki 85% oczyszczony przyjmuje postać białych lub prawie białych granulek lub płatków. Jego zawartość wynosi minimum 85,0%. Istnieje również szereg specyfikacji, które musi spełniać, aby być uznawany za oczyszczony produkt. Oto niektóre z tych specyfikacji:

SpecyfikacjaMaksymalne wartości
Azot ogólny (N)max. 0,001%
Chlorki (j. Cl)max. 0,004%
Fosforany (PO4)max. 0,001%
Krzem ditlenek (SiO2)max. 0,005%
Siarczany (SO4)max. 0,002%
Węglany (j. K2CO3)max. 1,5%
Metale ciężkie (j. Pb)max. 0,001%
Bar (Ba)max. 0,0005%
Cynk (Zn)max. 0,0005%
Glin (Al)max. 0,001%
Kadm (Cd)max. 0,0005%
Kobalt (Co)max. 0,0005%
Magnez (Mg)max. 0,0005%
Mangan (Mn)max. 0,0005%
Miedź (Cu)max. 0,0005%
Nikiel (Ni)max. 0,0005%
Ołów (Pb)max. 0,001%
Srebro (Ag)max. 0,0005%
Stront (Sr)max. 0,0005%
Wapń (Ca)max. 0,001%
Żelazo (Fe)max. 0,001%

Zastosowanie w różnych dziedzinach

1. Chemia

Potas wodorotlenek jest szeroko stosowany w chemii jako mocna zasada. Jego właściwości alkaliczne sprawiają, że jest idealnym składnikiem w produkcji różnych substancji chemicznych. Może być wykorzystywany jako reagent w różnych reakcjach chemicznych, a także jako katalizator w niektórych procesach przemysłowych.

2. Produkcja miękkich mydeł potasowych

Potas wodorotlenek jest również używany do produkcji miękkich mydeł potasowych. Te mydła są znane ze swoich właściwości nawilżających i pielęgnacyjnych, dlatego są często stosowane w kosmetykach. Potas wodorotlenek jest kluczowym składnikiem, który zapewnia mydłom ich unikalne właściwości.

3. Litografia

W litografii potas wodorotlenek jest używany do wykonywania matryc. Jest to proces, w którym obraz jest nanoszony na matrycę, a następnie przenoszony na powierzchnię drukowaną. Potas wodorotlenek pomaga w tworzeniu trwałych i wysokiej jakości matryc, co przekłada się na doskonałą jakość druku.

4. Akumulatory niklowo-kadmowe

Potas wodorotlenek jest używany jako elektrolit w akumulatorach niklowo-kadmowych. Elektrolit jest substancją, która umożliwia przepływ jonów między elektrodami akumulatora, co jest niezbędne do wytwarzania i przechowywania energii elektrycznej. Potas wodorotlenek zapewnia stabilne i efektywne działanie akumulatora.

5. Rozkład ludzkiego ciała podczas resomacji

Jednym z nietypowych zastosowań potasu wodorotlenku jest jego rola w procesie resomacji. Resomacja to innowacyjna metoda rozkładu ludzkiego ciała, która ma na celu zastąpienie tradycyjnych metod pogrzebu. Potas wodorotlenek jest stosowany w tym procesie, aby przyspieszyć rozkład ciała i przekształcić je w substancje organiczne.

6. Identyfikacja miękusza rabarbarowego

Roztwór wodny 5% potasu wodorotlenku jest również używany do identyfikacji miękusza rabarbarowego. Miękusz rabarbarowy to naturalny barwnik, który nadaje rabarbarowi jego charakterystyczny kolor. Krótkotrwałe traktowanie rabarbaru roztworem potasu wodorotlenku powoduje zmianę koloru porów grzyba na fioletowy, co jest wskaźnikiem obecności miękusza rabarbarowego.

Piktogramy określające rodzaj zagrożenia

Oznakowania substancji chemicznych są niezwykle ważne, abyś wiedział, jakie zagrożenia wiążą się z ich stosowaniem. Globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS) wykorzystuje piktogramy, aby przekazać te informacje w sposób jasny i czytelny. Piktogramy zalecane przez GHS mają kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku i zawierają czarny symbol na białym tle z czerwonym obramowaniem.

W przypadku potasu wodorotlenku granulek 85% oczyszczonego istnieją pewne zasady pierwszeństwa, które należy przestrzegać przy oznakowaniu substancji. Na przykład, jeśli substancja ma działanie żrące, piktogramem powinna być czaszka i skrzyżowane piszczele, bez dodatkowego piktogramu wykrzyknik. Natomiast jeśli substancja ma działanie uczulające na drogi oddechowe, nie powinno się dodatkowo umieszczać piktogramu wykrzyknik, jeśli dotyczy on drażniącego działania na oczy lub skórę.

Podsumowanie

Potasu wodorotlenek granulki 85% oczyszczony to wszechstronny i niezwykle użyteczny związek chemiczny. Jego zastosowanie obejmuje szeroką gamę dziedzin, od chemii po produkcję mydeł, litografię, akumulatory niklowo-kadmowe, a nawet proces resomacji. Specyfikacje potasu wodorotlenku zapewniają jakość i czystość tego produktu, co jest kluczowe dla wielu zastosowań. Piktogramy GHS są ważnym elementem informacyjnym, które pomagają zrozumieć zagrożenia związane z substancją. Biorąc pod uwagę te informacje, potas wodorotlenek granulki 85% oczyszczony jest niezastąpionym składnikiem w wielu dziedzinach.